W minionym roku rzeczy głównie toczyły się wokół przekładanych dat wdrożenia – ostatecznie przełożonego na 2026 rok – Krajowego Systemu e-Faktur, znanego pod akronimem KSeF. I choć z pozoru nie działo się aż tak dużo, w porównaniu z ubiegłymi latami, to jednak warto przyjrzeć się minionym wydarzeniom raz jeszcze.
2024 rok, to z pewnością rok wzmożonych kontroli podatkowych wśród przedsiębiorców. Główna uwaga organów skarbowych kierowana jest na kwestie związane z VAT, a także na wykrywaniu nadużyć karuzelowych oraz na podatku u źródła (WHT). Już w styczniu tego roku rząd ogłosił pomysł na powołanie specjalnej komórki zwanej kuluarowo „super-urzędem”, który dzięki zaawanasowanym technologiom analitycznym będzie precyzyjnie typował podatników do wspomnianych kontroli. A kontrole prowokują niepokojące dane przekazywane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, alarmujące o wciąż powiększającej się w Polsce szarej strefie.
Wiosną minionego roku świętowaliśmy możliwość nadchodzących wakacji od zobowiązań, czyli wprowadzonych od października 2024 wakacji składkowych. Rozwiązanie to dotyczy mikroprzedsiębiorców, czyli przedsiębiorców zatrudniających prócz siebie, maksymalnie 9 osób i których przychody nie przekraczają 2 mln euro.
We wrześniu 2024 roku ustalono także nową stawkę płacy minimalnej, która weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku i wzrosła do 4666 zł brutto, podczas gdy minimalna stawka dla określonych umów cywilnoprawnych wynosi w tej chwili 30,50 zł.
e-Doręczenia to nowość na łączach pomiędzy obywatelami a administracją publiczną. Od stycznia cyfryzacja objęła podmioty publiczne zdefiniowane w ustawie. W kolejnych miesiącach bieżącego roku z rozwiązania mogą korzystać kolejne podmioty. Operatorem systemu pozostaje Poczta Polska S.A.
W życie wszedł także urlop od siły wyższej, z którego może skorzystać każdy pracownik w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego. Siła wyższa choć nie do końca zdefiniowana pozwala w pilnych, rodzinnych sprawach uzasadnić nieobecność pracownika w pracy. We wrześniu z kolei weszła w życie ustawa o sygnalistach, będąca spóźnioną implementacją unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Nadrzędnym celem ustawy jest ochrona tzw. sygnalistów (ang. whistleblower), którzy zgłaszają lub ujawniają publicznie informacje o naruszeniach w prawie. Ustawa zobowiązała pracodawców do opracowania wewnętrznych procedur zgłaszania nieprawidłowości w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.