W jaki sposób oszacować jaka część zysków wielkich korporacji pochodzi ze świadczenia usług w poszczególnych krajach?
Unia Europejska dostrzegła ten problem, Sejm RP uchwalił ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym i od stycznia 2025 roku obowiązuje w Polsce globalny podatek minimalny. Projekt ten jest efektem działań OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która skupia 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw), wprowadziło go łącznie 130 państw.
Założeniem nowych przepisów jest opodatkowanie podatkiem wyrównawczym grup kapitałowych, których efektywna stawka podatkowa wynosi mniej niż 15 proc. W skrócie, to właśnie do tej grupy należą największe grupy kapitałowe (skonsolidowany obrót takich grup to minimum 750 mln euro). Celem tych przepisów jest zniechęcanie do wyprowadzania zysków do tzw. rajów podatkowych.
Podatek cyfrowy, zapowiedziany przez Ministra Cyfryzacji, a nie Ministra Finansów, wydaje się więc ideą na ten moment niesłuszną, gdyż prognozowane zyski z wprowadzonego już opodatkowania wcale nie są pewne.
I choć czekamy na prezentację modelu nowego opodatkowania, zapowiedzianą na początku marca, z doniesień prasowych można wnioskować, że pomysł ten zbyt szybko ujrzał światło dzienne, by móc wkrótce poznać jego szczegóły.