2024 ZAPOWIEDZI

% VAT w 2024

Rozporządzenie o przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność w pierwszym kwartale 2024 zostało podpisane przez odchodzący rząd Mateusza Morawieckiego.

Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Choć platforma, zarządzana przez Ministerstwo Finansów,  działa od 1 stycznia 2022 roku pozwalając podatnikom na wystawianie faktur sprzedażowych, otrzymywanie i przechowywanie faktur ustrukturyzowanych, to obowiązek korzystania z portalu przypada na 1 lipca 2024 roku. To termin zobowiązujący podatników do obowiązkowego korzystania z systemu e-Faktur. Zwolnieni z korzystania z systemu do 1 stycznia 2025 roku są tylko podatnicy zwolnieni podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT.

60 tys. kwoty wolnej od podatku

60 tys. kwoty wolnej od podatku obiecywanej w tegorocznych wyborach wejdzie najpewniej w 2025 roku. Nowy rząd zapewnia, że ustawy podatkowe muszą wejść przed 1 stycznia, co w połowie grudnia już raczej się nie wydarzy. Media podają, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2002 roku, zmiany w podatkach dochodowych, które mogą być niekorzystne dla podatników powinny być wprowadzone z wyprzedzeniem, nie miałoby to jednak dotyczyć zmian korzystnie wpływających na portfele podatników. Temat budzi kontrowersje.

Podatek od wartości dodanej

W 2024 roku obowiązywać będą trzy stawki VAT: 0%, 12% oraz 21%. Zerowy VAT będzie miała zastosowanie do książek, to co, nie udało się rok temu ma wejść w życie w nadchodzącym roku. Zaskakująco cicho jest o tym projekcie w mediach, może więc warto poczekać na potwierdzenie tych rewelacji. 12% obejmuje usługi gastronomiczne, noclegowe, gazety i czasopisma, artykuły spożywcze (poza pierwszym kwartałem, w którym obowiązuje zerowy VAT na żywność) oraz prace budowlane. 21% VAT to na przykład usługi fryzjerskie, czy dostawy drewna opałowego.