Ulga termomodernizacyjna

Do końca kwietnia należy złożyć deklaracje podatkowe za miniony rok. Niemałe poruszenie wywołały ostatnie zmiany w sposobie interpretacji odliczania ulgi termomodernizacyjnej dla budynków ukończonych, w których została przeprowadzona termomodernizacja, której szczegóły można znaleźć w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. (Dz. U. poz. 2489).

Dość ogólne okazują się wskazane w rozporządzeniu wydatki, podlegające uldze. Na przykładzie materiałów budowlanych wykorzystywanych do ocieplenia domu mogą to być na przykład zarówno styropian jak i wełna mineralna. By uniknąć nieścisłości podatnicy składali wnioski o interpretacje indywidualne. W ostatnim czasie największe zamieszanie wywołał klimatyzator z funkcją grzania. Dotychczas bowiem uldze podlegała pompa ciepła posiadająca funkcję grzania. Jeszcze w lutym 2023 r. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazywał, ze oba rozwiązania mogą podlegać uldze. W ostatnim czasie taki rodzaj interpretacji został podany w wątpliwość. 

Eksperci wskazują, że jeśli podatnik posiada interpretację indywidualną korzystniejszą od objaśnień ministerialnych nie powinien ponosić z tego tytułu negatywnych konsekwencji na gruncie podatkowym czy karnoskarbowym. Jeśli natomiast objaśnienia podatkowe są korzystniejsze niż otrzymana interpretacja to można korzystać z opcji korzystniejszej dla podatnika.