SEPA | Szybki transfer, niskie koszty

SEPA (Single Euro Payments Area)  to rodzaj przelewu Zagranicznego, który dostępny jest w 27 krajach należących do Unii Europejskiej. Można go nadal wykonywać w Wielkiej Brytanii, ale także w Watykanie, San Marino, Lichtensteinie, Monako, Islandii, Szwajcarii czy Norwegii. 

SEPA umożliwia tani i szybki bezgotówkowy przelew zagraniczny w euro na terenie wspólnoty UE (z niewielkimi wyjątkami). SEPA pozwala na szybsze rozliczenia bezgotówkowe bez ponoszenia dodatkowych kosztów przelewu. Co istotne, możliwy jest tylko jeden model współdzielonych kosztów, znany jako SHA. Z SEPA można korzystać także z indywidualnego konta bankowego, pamiętając jednak, że przewalutowanie złotówek na euro odbędzie się po kursie bankowym, który nie zawsze należy do najkorzystniejszych.

W przypadku SEPA transfer środków zawsze odbywa się w euro, banki nadawcy jak i odbiorcy muszą uczestniczyć w SEPA, a więc musi odbywać się na obszarze funkcjonowania tej usługi bankowej, rachunek musi mieć IBAN, a bank BIC (SWIFT), koszty przelewu zawsze dzielone są na obie strony transakcji.

Przelew zagraniczny w systemie SEPA wykonuje się w zasadzie tak samo jak przelew krajowy, wystarczy tylko wybrać na stronie banku opcję przelew zagraniczny, wpisać wszystkie dane niezbędne do wykonania przelewu i potwierdzić kwotę w euro (obliczając jednocześnie ile zapłacimy z konta złotówkowego za płatność wprowadzoną w euro).

Co istotne w większość banków funkcjonujących w Polsce przelewy SEPA wykonywane w internecie są darmowe. W systemie SEPA nie jest możliwy przelew natychmiastowy, jak dotąd obowiązuje zasada jednego dnia roboczego, tzw. D+1.

Co warto podkreślić to różnice i fakt, że SWIFT jest przelewem ogólnoświatowym, w którym można dokonywać transakcji we wszystkich walutach świata, podczas gdy SEPA funkcjonuje tylko na terenie Unii Europejskiej w euro.