KSeF

Na stronie Ministerstwa Finansów od 7 kwietnia 2022 roku dostępna jest testowa wersja oprogramowania KSeF: https://www.podatki.gov.pl/ksef/bezplatne-narzedzia-ksef/

W środowisku testowym należy używać zanonimizowanych danych. Program ten od 2023 roku będzie narzędziem obligatoryjnym w Polsce, a e-faktury pomogą w ustrukturyzowaniu faktur elektronicznych.

Faktura po wprowadzeniu danych do systemu po zatwierdzeniu będzie od razu dostępna dla osób zainteresowanych uregulowaniem zobowiązania. Dotychczasowe faktury elektroniczne w formacie PDF wymagały zaczytywania manualnego lub przez dodatkowe oprogramowanie OCR. Faktury xml będą wprost wczytywały się do systemu. Przy takim systemie rozliczeń konieczne jest by z tego samego programu korzystał zarówno nadawca jak i odbiorca. Faktury na stronie rządowej będą przechowywane przez 10 lat na serwerach.

W programie pilotażowym, który trwa w tym roku, jako zachęta przewidziany jest szybszy zwrot Vat – z 60 do 40 dni.

Choć system ma na celu zabezpieczenie obiegu prawidłowo wystawionych faktur niesie także dodatkowe koszty dla przedsiębiorców zmuszonych dostosować dotychczasowe faktury do istniejących systemów. E-faktury w przypadku sukcesu proponowanego rozwiązania zniosą konieczność raportowania za pośrednictwem JPK.