KSeF cd.

Niedosyt czują podmioty, które we wdrożenie KSeF włożyły już sporo pracy. Po tym jak Minister Finansów ogłosił odroczenie wejścia w życie obowiązkowego KSeF niewiele więcej wiadomo.

W ciągu minionych miesięcy ogłoszono jedynie, że odbędzie się audyt biznesowo-technologiczny, który pozwala przypuszczać, że zrezygnowano z wprowadzenia tego rozwiązania wskutek problemów z przepustowością i innymi zagadnieniami technicznymi leżącymi raczej po stronie funkcjonowania aplikacji. Podejrzewa się, sondując nastroje z internetowych publikacji na ten temat, że prócz usterek systemowych, możliwe będą także kolejne konsultacje społeczne, gdyż wprowadzenie tego rozwiązania będzie wymagało również zmian merytorycznych co do zasady funkcjonowania.

Pomimo odroczenia obowiązkowej daty przejścia na KSeF – przypominamy, ze miało ono wejść w życie 1 lipca 2024 roku – można do platformy dołączyć dobrowolnie. Projekt digitalizacji obszaru podatkowego nadal działa, podobnie jak JPK czy projekty digitalizacji faktur na poziomie UE.

Na stronie https://www.podatki.gov.pl/ksef/konsultacje/ można znaleźć informację, że szkolenia w urzędach skarbowych ruszą na przełomie kwietnia i maja, wtedy też poznamy nową datę obowiązkowego wdrożenia KSeF.