Co zmienia Polski Ład?

Wraz z początkiem roku, kiedy emocje już nieco opadły, warto podsumować, co de facto zmienił w naszym życiu Polski Ład, który biorąc pod uwagę złą prasę, niewiele ma wspólnego z zapowiadanym w nazwie porządkiem. Styczeń zaczął się bowiem od rozczarowania nauczycieli, policjantów, pracowników naukowych, którym zmniejszono pensje, gdyż ich wynagrodzenie naliczane jest z góry.

Minęło kilka pierwszych styczniowych dni a rządowy projekt doczekał się już nowych rozporządzeń i chyba nikt nie łudzi się, że to już koniec poprawek. Tymczasem, to co warto przypomnieć na ten moment znajduje się poniżej.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest możliwa do odliczenia od podatku. Składka zdrowotna zależy od dochodu oraz wybranej przez przedsiębiorcy formy opodatkowania. W rezultacie w każdy miesiącu może się ona różnić od siebie. Coraz częściej pojawiają się zdania ekspertów, którzy twierdzą, że w rzeczywistości składka zdrowotna jest nową formą opodatkowania. Składka zdrowotna wzrośnie producentom i handlowcom, rozliczającym się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, którzy sprzedadzą teraz towar zmagazynowany w ubiegłym roku – ustawa nie przewiduje bowiem tzw. różnic remanentowych. Składka zdrowotna wzrasta także w przypadku sprzedaży firmowego majątku.

Polski Ład w wersji ulgi dla klasy średniej jest również niekorzystny dla kobiet, które zajdą w ciążę w ciągu roku, a zgodziły się na comiesięczne naliczenie ulgi dla klasy średniej lub osób, które w ciągu roku stracą pracę. W obu przypadkach konieczny będzie jej zwrot. Podobny los spotka osoby, które zarobią za mało lub przekroczą przewidziany próg.

Daninę będzie trzeba zapłacić od wykupu samochodu po leasingu na cele prywatne. Trzeba będzie odczekać sześć lat by taki samochód odsprzedać nie płacąc podatku. Oznacza to, że samochody takie znikną z rynku wtórnego.

Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą kluczowy będzie wybór formy opodatkowania. Ryczałtowy podatek PIT od przychodów, mimo że zyskał spore zainteresowanie jest nadal rozwiązaniem dość ryzykownym. Ryczałtowiec zapłacie podatek także w sytuacji, w której poniesie stratę. Inną opcją jest 19 proc. PIT, skalę podatkową z 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i dwoma podatkami (17 i 32 proc.).

Polski Ład wprowadza także ulgę dla rodziców z czwórką dzieci do 25 lat. W przypadku, gdy któreś z dzieci osiągnie pełnoletność i dochód przekraczający 3089 zł rocznie, rodzina ta traci prawo do ulgi. Z ulgi nie mogą także korzystać osoby pracujące w ramach umowy o dzieło czy na kontraktach menadżerskich a także członkowie z powołania i sportowcy.