MDR (Mandatory Disclosure Rules) to kwalifikacja schematów podatkowych obowiązująca od początku 2019 roku. Odpowiedzialność karna oraz kary finansowe ciążą na podmiotach, które nie dopełnią obowiązków związanych z MDR a prowadzą działalność gospodarczą na rynku międzynarodowym.
MDR to nic innego jak zbiór przepisów prawnych związanych z obowiązkiem przekazywania informacji na temat agresywnych podatkowo schematów do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Utrata wpływów podatkowych jest dla każdego państwa niemałym problemem. Przedsiębiorcy z kolei szukają sposobów by przed nadmiernym opodatkowaniem państwa uciec w strefy dla nich korzystniejsze ekonomicznie. Agresywnym podatkowo schematem jest schemat, który – w prostym ujęciu – danego opodatkowania unika lub je obchodzi. Skomplikowanie i niespójność systemów podatkowych wpływają na nasilanie się prób unikania płacenia podatków.
MDR to rodzaj identyfikacji i próba ograniczenia takich optymalizacji, które funkcjonują na granicy prawa lub z prawem są niezgodne.
Raportowanie schematów podatkowych dotyczy podmiotów, które do kosztów uzyskania przychodów wliczają transgraniczne płatności z podmiotem zarejestrowanym w kraju stosującym szkodliwą praktykę podatkową. Może ona dotyczyć również sytuacji, w której odpisy amortyzacyjne do tego samego środka trwałego dokonywane są w różnych państwach.
Schematy MDR należą do jednych z najbardziej złożonych obszarów prawa podatkowego. Raportowanie schematów podatkowych dotyczy podmioty, których przychody lub koszty przekroczyły w roku poprzedzającym rok obrotowy równowartość 8 mln złotych (tzw. promotorzy).
Choć wdrożenie procedury MDR jest skomplikowane i na pewno na początkowym etapie wymaga pomocy specjalistycznej, to jednak ta istniejąca już od czterech lat w polskim prawie możliwość wprowadza także do firmy ład korporacyjny, minimalizuje ryzyko, zmniejsza hipotetyczne sankcje związane z brakiem tej procedury oraz wpływa na dochowanie należytej staranności.