Przewóz rowerów w pociągu

Urząd Transportu Krajowego wychodzi na przeciw zwiększającym się trendom rowerowym w Polsce oferując przewóz rowerów w pociągu. Możliwość ta istniała już wcześniej, jednak nie na dużą skalę. Obecnie urząd postrzega połączenie tych dwóch rozwiązań jako idealne rozwiązanie w sezonie urlopowym, dla osób poszukujących aktywnego wypoczynku.

Warto jednak przygotować się na taką wyprawę uprzednio sprawdzając ilość dostępnych miejsc w danym pociągu dla rowerów (pociągi z taką możliwością zyskały dodatkowy piktogram widoczny na wagonie i rozkładzie jazdy) i odpowiednio wcześnie zakupić bilet z rezerwacją miejsca. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy z regionalnych przewoźników może dysponować odmiennym taryfikatorem przejazdu. Do najbardziej liberalnych należą SKM Warszawa i Koleje Mazowieckie, oferujące bezpłatny przewóz rowerów. W Łodzi z kolei tylko w momencie piku komunikacyjnego wprowadzone są dodatkowe opłaty, w godzinach o obniżonym ruchu w pociągu rower może jechać bezpłatnie.

Należy pamiętać, że rower powinien być przewożony pod nadzorem i w części przystosowanej do rowerów, czyli w tej ze stojakami lub hakami. W innych wagonach obecność roweru jest raczej zakazana, jednak nie wiadomo, czy obarczona jest karą.