Inteligencja finansowa

Spośród rozlicznych trendów, targających współczesne media, można wyróżnić modę na inteligencję finansową, czyli umiejętność zarządzania wydatkami i ich planowaniem, tak by comiesięcznie wynagrodzenie nie kończyło się wraz z końcem każdego miesiąca. Co szczególnie kuszące jest w tak ujętej perspektywie, to fakt, że inteligencja finansowa wcale nie jest przypisywana ludziom o najwyższych zarobkach.

Sposobu na pomnażanie stałego ze swojej natury, comiesięcznego wynagrodzenia, poza potrzebą ubiegania się o podwyżkę, szukają w zasadzie wszyscy. Apetyt na wyższe zarobki charakteryzuje niemal każdego pracownika i jest wiecznie niezaspokojony przez kształtowane potrzeby rynkowe.

Trudno nie być sceptycznym w stosunku do wielu autorów polecanych książek, autorów deklarujących pomoc w osiągnieciu sukcesu i bogactwa, gdyż wielu spośród nich osiągnęło sukces finansowy na samym pisaniu książek motywacyjnych, a nie na własnej działalności biznesowej.

Trudno polemizować z popularnością niektórych blogów finansowych, wskazywanych w rankingach jako najbardziej wartościowe merytorycznie, warto jednak rzucić na nie okiem na samo zjawisko i poszukać najbardziej atrakcyjnych dla nas ofert w intrenecie.

Do najczęściej wymienianych zalet pracy nad poprawą kondycji naszego domowego budżetu – bo jak wiadomo, od tego wszystko się zaczyna – należy analiza wydatków w stosunku do wysokości posiadanej pensji,  tzw. budżetowanie. Same sposoby podwyższenia zarobków w przypadku pracy na etacie nie należy do najprostszych. Nierzadko bowiem jako pracownicy jesteśmy wtłoczeni w mniej lub bardziej przejrzyste widełki płacowe funkcjonujące w naszej firmie.

Kolejnym krokiem do sukcesu, jest zabezpieczenie posiadanych funduszy, które zakłada, że oszczędności w ogóle posiadamy. I tu napotykamy na pierwszy problem, według badania PAYBACK z początku 2023 roku aż 47 proc. Polaków deklarowała, ze ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w ostatnim półroczu 2022 roku. Przyczyną tego stanu rzeczy pozostaje inflacja, a także podwyżka stóp procentowych, szczególnie drapieżna w minionym roku. Jednocześnie połowa Polaków deklaruje posiadanie jakichkolwiek oszczędności, jest to też część Polaków, których na nie stać.

Inteligencja finansowa to także, a może przede wszystkim przedsiębiorczość, czyli umiejętność zauważania szans i możliwości, które nie dla wszystkich są jednakowo widoczne. To nie zawsze ciężka praca i ograniczenie wydatków na poczet nierzadko skromnych oszczędności. To także umiejętność podejmowania ryzyka finansowego i chęć nauki nowych rozwiązań finansowych dostarczanych przez rynek.