Dobra historia kredytowa

Poruszaliśmy ostatnio zagadnienie scoringu, czyli punktowej oceny od której zależą szanse na przydzielenie potencjalnemu kredytobiorcy kredytu przez bank. Czym właściwie jest i czym być by mogła dobra historia kredytowa?
Najważniejsza przede wszystkim jest terminowość w spłacaniu zobowiązań. To dość proste, ale nie zawsze wykonalne. Mimo przeróżnych możliwości technicznych oferowanych przez banki, pamięć bywa zawodna. Tymczasem mądre zarządzanie historią kredytową może być w przyszłości ważne przy podejmowaniu istotnych decyzji życiowych, takich jak chociażby zakup mieszkania czy domu.
Istnieją ludzie, którzy wolą nie kupować nawet drobnych rzeczy na kredyt, jednak świadome budowanie korzystnej historii kredytowej może w przyszłości zaprocentować. Równie istotna bywa zgoda na przetwarzanie danych o wcześniejszych zobowiązaniach kredytowych. Dzięki wiedzy o terminowych płatnościach instytucje finansowe będą świadome rzetelności osoby, o której będą musiały wydać opinię.
Istotna jest rozwaga. Nie warto brać kilku kredytów jednocześnie lub spłacać jeden kredyt kolejnym – to doskonała droga do niewypłacalności, której nikomu nie życzymy.
Co istotne można też sprawdzić własna historię w BIK samodzielnie.