Cyberbezpieczeństwo – dobre praktyki

Cyberbezpieczeństwo stało się tematem szczególnie ważnym, odkąd co trzeci Europejczyk zaczął pracować z domu, a handel w dużej mierze przeniósł się do sieci. W ostatnim roku zaszły poważne zmiany nie tylko w naszym życiu, ale i w sposobie prowadzonych przez nas biznesów. Cyberbezpieczeństwo nie stanowiło dotąd zamartwienia każdego użytkownika sieci, raczej odpowiedzialność za tę kwestię zrzucaliśmy na sektor bankowości, gdzie specjalne działy od lat pracują nad właściwym zabezpieczaniem oferowanych usług.

Tymczasem o właściwie zachowanie w sieci powinien zadbać każdy z nas, nie tylko przedsiębiorcy, choć to do nich głównie kierujemy ten wpis. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie ochronią nas, gdy w sieci będziemy zachowywać się nieostrożnie.

Coś, co urosło już do banału, a jednocześnie stanowi najlepsze ostrzeżenie, to rozwaga z jaką klikamy w podsyłane nam linki. Linki z nieznanego źródła albo ze źródła, które teoretycznie jest nam znane (czasami wykorzystywane do phishingu adresy mailowe różnią się przestawionymi dwoma literami), mogą aktywować na naszym sprzęcie komputerowym złośliwe oprogramowanie. W takim przypadku możemy wykluczyć udział osoby trzeciej – to my sami ściągamy na siebie to niebezpieczeństwo. Kiedy zauważymy coś podejrzanego należy niezwłocznie wyłączyć komputer i skontaktować się z osobą odpowiedzialną za cyberbezpieczeństwo w naszej firmie. Lepiej zgłosić coś o dwa razy za dużo niż raz nie zgłosić wcale.

Niezwykle ważne jest by systematycznie poszerzać wiedzę o zagrożeniach w sieci we własnym zespole, w całej firmie. To jest równie ważne jak korzystanie wyłącznie z legalnego oprogramowania, aktualizowanie go i rozwaga przy otwieraniu linków pochodzących z niepewnych źródeł. Ważna jest także dbałość o zmianę haseł zgodnie z zaleceniami systemu.

W przypadku wątpliwości, co do dyspozycji pieniężnych przychodzących drogą mailową warto podwójnie weryfikować takie informacje, wykonując telefon z prośbą o potwierdzenie bezpośrednio do osoby zlecającej przelew.

By sprawdzić stan bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie można zlecać okresowo audyt bezpieczeństwa, dający ogólne pojęcie o sytuacji w naszej firmie.