Składka zdrowotna 2026!

ustalenia podstawy wymiaru daniny na ubezpieczenie zdrowotne określony jest w art. 81 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. W Sejmie od kwietnia tego roku trwają prace nad nowelizacją dotychczasowego sposobu rozliczania składki.

Przyjmuje się, że od 2026 roku przedsiębiorcy będą opłacać składki, w skład których wchodzić będzie:

Część ryczałtowa, to część stała i dotyczy wszystkich form opodatkowania dla przedsiębiorców, rozliczających się na podstawie PIT. Jej wartość będzie regulowana minimalnym wynagrodzeniem za pracę dla danego okresu. I tak oblicza się, że składa ta będzie wynosiła 342,22 zł przy założeniu, że najniższa krajowa wyniesie 5070 zł brutto.

Obliczamy to według zasady 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia:

75% x najniższa krajowa 5070 = 3802,50

9% x 3802,50 = 342,22 zł

Część procentowa, to część składki obliczana od nadwyżki przychodów dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) i dochodu dla przedsiębiorców rozliczając się na skali podatkowej (PIT-36) i podatkiem liniowym (PIT-36L).

Zgodnie z doniesieniami Ministerstwa Finansów na zmianach mają skorzystać przede wszystkim jednoosobowe działalności gospodarcze o umiarkowanych dochodach, które rozliczają się ryczałtem lub kartą podatkową.

Choć co do zasady wprowadzana nowelizacja służy uproszczeniu przepisów, które mimo że istnieją od kilku lat nadal budzą wątpliwości, co do poprawności obliczenia składki, to jednak pojawiają się już pierwsze prasowe doniesienia o tym, kto na wprowadzonej zmianie straci.

Z pewnością do tej drugiej grupy należeć będą osoby o wysokich dochodach, gdyż im wyższe dochody, tym wyższa będzie składka zdrowotna. Stracą także te osoby, które korzystały z odliczeń  składki zdrowotnej od podatku: przedsiębiorcy na karcie podatkowej, najlepiej zarabiający ryczałtowcy czy osoby na podatku liniowym o niskich dochodach.