Umowy zlecenie i umowy o dzieło – jak wypowiedzieć umowę?

Umowa zlecenie to korzystna, szczególnie dla osób poniżej 26 roku życia forma zatrudnienia, która polega na wzajemnym zaufaniu, co – jak to w życiu bywa – niesie za sobą szereg konsekwencji. Zwykło się uważać, że forma ta jest korzystna dla obu stron. Jest bardziej elastyczna, dostosowana tym samym do osób rozpoczynających przygodę na rynku pracy lub osób, które łączą pracę z nauką.

W zależności od sytuacji, możemy uważać, że możliwość wypowiedzenia umowy zarówno przez zleceniobiorcę, jak i zleceniodawcę w każdej chwili jest atutem lub wadą. Umowa taka wygasa ze skutkiem natychmiastowym.

Wypowiedzenie umowy zlecenia wiąże się także z obowiązkami, co do zasady jeśli zleceniobiorca poczynił wydatki na poczet realizacji umowy, która nagle została zerwana, to zleceniodawca zobowiązany jest (mimo wypowiedzenia umowy) do pokrycia poniesionych kosztów. Jeśli z kolei to zleceniobiorca wypowie umowę bez ważnych przyczyn także może zostać uruchomiony tryb odpowiedzialności odszkodowawczej – jeśli faktycznie szkoda taka miała miejsce.

W zapisach umowy można zawrzeć wzmiankę o niemożności anulowania umowy w każdym momencie, jednak nie można pominąć ważnej przyczyny / powodu, która pozwala stronom na jej rozwiązanie. Powody takie określa się jako powszechne i indywidualne. Te dwie kategorie uwzględniają życiowe sytuacje. I tak indywidualne dotyczą na przykład choroby jednej ze stron, a powszechne mogą być związane ze zmianami prawnymi. Do takich powodów można zaliczyć konieczność opodatkowania umów o dzieło i umów zlecenie wraz z początkiem roku 2025. Wypowiedzenie umowy powinno odbyć się w takiej samej formie jak zostało zawarte, czyli jeśli podpisano pisemną umowę, to i pisemne powinno być wypowiedzenie.