Pomiędzy kredytem a pożyczką hipoteczną istnieją konkretne różnice, którym warto się przyjrzeć przed podjęciem decyzji, co do przyszłych zobowiązań.
Bank, jeśli tylko posiadamy wkład własny, w tej chwili w wysokości 20 proc. wartości mieszkania, może udzielić nam kredytu na zakup nieruchomości. Kredyt jest celowy, pożyczka niekoniecznie. W przypadku kredytu bank przelewa pieniądze na konto sprzedającego w przypadku rynku wtórnego, w przypadku nowego mieszkania, kredyt wypłacany jest w transzach.
Jeśli cel jest jednoznaczny kredyt jest korzystniejszy dzięki niższej stopie oprocentowania i dłuższemu okresowi spłaty. Warto jednak pamiętać, że choć pożyczka jest mniej korzystna od kredytu hipotecznego, to jednak nadal charakteryzuje się niższym oprocentowaniem niż kredyt konsumpcyjny. Jest to uwarunkowane zabezpieczeniem, którym dla banku jest zastawienie posiadanej nieruchomości.
Pożyczka hipoteczna nie wymaga żadnego wkładu własnego i może zostać udzielona do 70 proc. wartości zabezpieczenia hipotecznego zgodnie z wyceną rzeczoznawcy, na podstawie operatu szacunkowego. Pożyczka jest też bezcelowa, może zostać udzielona na cel niezwiązany z nieruchomością, kredyt zaś jest celowy i pozostaje związany z nieruchomością.
Co do zasady, oba zobowiązania są wpisywane do księgi wieczystej nieruchomości.