Podatki – krótka zasada funkcjonowania państwa

Podatki pobierane od obywateli trafiają do skarbu państwa, województwa, powiatu lub gminy zapewniając ich efektywne funkcjonowanie. Podatki jako świadczenia pieniężne powinny być przeznaczone na rozwój infrastruktury, oświaty, służby zdrowia, wojska czy policji. Stanowią podstawę funkcjonowania każdego państwa we współczesnym świecie, choć jak nietrudno się domyślić, nie zawsze tak było.

KRÓTKA HISTORIA FUNKCJONOWANIA PODATKU

W świecie, w którym człowiek prowadził koczowniczy tryb życia, nie istniała konieczność zrzeszania się w ustrukturyzowane społeczności. Wobec tego nie było też konieczności płacenia podatków. Jedyne wota składano naturze czy bogom celem poskromienia ich niecnych intencji wobec ludzkich istot. Wszystko zmieniło się gdy człowiek zaczął prowadzić osiadły tryb życia. Trybut wojenny składano monarsze, którego wojska wygrały bitwę czy wojnę. Choć w samym średniowieczu podatki jako takie nie funkcjonowały. Królowie zyski czerpali raczej z posiadłości ziemskich, opłat celnych czy przywilejów. Sytuacja leniwie, ale jednak (!), przyspieszyła w czasach nowożytnych po to, by w XIX wieku podatki na stałe zagościły w wizji polityki finansowej państw (nie tylko europejskich).

Współcześnie nie mamy złudzeń, że nie ma rzeczy, której nie można by opodatkować. Jednak historyczne spojrzenie na kwestię podatkową również wywołuje uśmiech na twarzy podatnika, a kwestie podatkowe, jak choćby stwierdzenie pecunia non olet (pieniądze nie śmierdzą) na stałe weszły (i przetrwały) w ludzkiej świadomości. Do tego stopnia, że Francuzi dopiero w latach 80. zlikwidowali publiczne pisuary – vespasiennes, nazwane tak na cześć rzymskiego cesarza Wespazjana, który wprowadził w Rzymie podatek od wywozu uryny.

KRÓTKA HISTORIA WSPÓŁCZESNOŚCI

Choć podatki na co dzień częściej niż uśmiech na twarzy spędzają nam sen z powiek, warto wiedzieć, że w Polsce występuje kilkanaście rodzajów podatków. Możemy je podzielić na pośrednie, takie jak: VAT czy akcyza i bezpośrednie, do których należą: podatek dochodowy, spadkowy czy gruntowy.

Podatek ze swojej definicji nie jest też całkiem dla podatnika przyjemny. Charakteryzuje go nieodpłatność – płacenie podatków nie pozwala podatnikowi wysuwać roszczeń wobec państwa z tego tytułu. Jako świadczenie przymusowe podlega egzekucji ze strony odpowiednich organów podatkowych. Ponadto podatki nie podlegają zwrotowi (chyba że mają to w swojej naturze) oraz są świadczeniem pieniężnym.

Jeśli masz pytania dotyczące podatków, skontaktuj się z Biurem Finansowo-Księgowym In-Plus!