Moment powstania obowiązku podatkowego tylko pozornie jest uzależniony od daty wystawienia faktury sprzedaży. Nawet jeśli nie jest to jednoznacznie od siebie zależne, to jednak prawo, a dokładnie art. 106 ustawy o VAT nakłada obowiązek wystawienia faktury po dokonaniu transakcji.
30 dni na wystawienie faktury otrzymała branża budowlana, dni te liczone są od ostatniego dnia wykonania usługi. 60 dni na wystawienie faktury dostała branża towarowa, jeśli towary te dotyczą książek drukowanych (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów. Wszystkie inne przypadki to czas skrócony do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę lub dokonano dostawy.
Nie jest jednak sytuacją rzadką, że dostawcy fakturę sprzedaży wystawiają po terminie. Wystawienie faktury po terminie nie niesienie żadnych negatywnych konsekwencji podatkowych dla nabywcy. Przedsiębiorca, wystawiający jednak fakturę po terminie może już się liczyć z przykrymi konsekwencjami.
Co do zasady sytuacja jest prosta. U sprzedawcy wystawienie faktury VAT określa moment powstania obowiązku podatkowego , czyli wskazuje kwotę należnego podatku VAT, u nabywcy z kolei jest podstawą do odliczenia wykazanej w niej kwoty podatku.
Warto przypomnieć, że od 2020 roku sprzedawca może wystawić fakturę do paragonu jedynie jeśli na paragonie znajduje się NIP nabywcy.
Niewystawienie faktury we wskazanych ustawowo terminach skutkuje sankcjami karnoskarbowymi, które mogą wynosić nawet 30 proc. powstałego wskutek opóźnienia zawyżenia lub zaniżenia zobowiązania podatkowego.