Jak pisaliśmy w jednym z ostatnich postów księga wieczysta to zgromadzony w jednym miejscu zbiór informacji określonej nieruchomości gruntowej, budynkowej lub lokalowej. Prowadzona jest w dwójnasób: w formie elektronicznej oraz papierowej. Z biegiem lat okazuje się jednak, że gromadzone w niej dane można również określić jako wrażliwe, zawierają bowiem dane nie tylko dotyczące konkretnej nieruchomości, ale także jej właścicieli.
Księgi wieczyste opisują stan prawny nieruchomości na zasadzie domniemanej prawdziwości zawartych w niej wpisów. Posiadając unikatowy numer identyfikujący księgę konkretnej nieruchomości dotąd można było uzyskać do niej wgląd. Obawy wzbudza fakt, że w dokumentach tych istnieją nie tylko imiona i nazwiska, ale także numery PESEL osób wpisanych do księgi.
Wyrokiem sądu z tego roku uznano po raz pierwszy, że dane te podlegają pełnej ochronie prawnej ze względu na możliwość pozyskania i zidentyfikowania danych osób fizycznych.
Sytuacja jest szczególnie sporna w przypadku do Ksiąg dostępnych w internecie, gdzie nie jest konieczne przedstawienie interesu prawnego, by do danej księgi zajrzeć, z kolei te, która swoją formę mają tylko w papierze nie są tak łatwo dostępne. Zainteresowanych poszukiwaniem Ksiąg Wieczystych w archiwach spotka bowiem konieczność uzasadnienia takiej potrzeby na drodze prawnej.
W związku z powyższym Ministerstwo Sprawiedliwości ma w planach zaostrzenie przepisów w stosunku do weryfikacji elektronicznych ksiąg wieczystych, co pomoże w identyfikacji osób, które takie księgi przeglądają w internecie.