Od 14 marca 2024 roku w Polsce obowiązywać będzie prawo konfiskaty samochodów pijanym kierowcom. Choć poziom alkoholu we krwi w naszym kraju nie może przekroczyć 0,2 promila, to jednak nowe prawo będzie egzekwowane wobec osób, które prowadząc, miały we krwi 1,5 promila, które wielokrotnie prowadziły w stanie nietrzeźwości lub, które prowadząc pojazd doprowadziły do kolizji i miały 1 promil alkoholu we krwi.
Osoba winna, będzie zobowiązana wydać samochód na podstawie decyzji sądu lub prokuratury. Odebrany samochód przechodzi na rzecz skarbu państwa, a skarb zobowiązany jest do sprzedaży takich samochodów. Państwo nie dysponuje narodowymi komisami aut, przypuszczalnie ich sprzedaż odbędzie się na zasadzie znanej z licytacji komorniczych. Komornik wycenia odebrany pojazd, po ogłoszeniu licytacji cena wywoławcza ustalana jest na 75 proc. wartości wycenionej. Jeśli w ciągu pierwszej licytacji nie uda się sprzedać pojazdu, jego cena w trakcie drugiej licytacji spada do 50 proc. szacowanej wartości. Wadium to określona suma pieniędzy zabezpieczająca zapłatę całości, to rodzaj gwarancji czy inaczej ujmując poręczenia. Chcąc nabyć samochód w trakcie licytacji komorniczej należy uiścić tego rodzaju wadium w wysokości 10 proc. wartości oszacowania komorniczego jako poręczenie wypłacalności własnej. Warto wiedzieć, że jest to kwota zwrotna w przypadku nieudanej licytacji, jeśli z kolei z sukcesem uda się zlicytować samochód to kwota wadium zaliczana jest na poczet ceny.
Według wyliczeń specjalistów odebrane tą drogą samochody drogie i luksusowe mogą cieszyć się sporym zainteresowaniem ze względu na spadającą cenę, szczególnie w czasie drugiej licytacji, jednak w przypadku samochodów niedrogich, brak możliwości zweryfikowania stanu faktycznego auta przez potencjalnego nabywcę może skutecznie odstraszać osoby zainteresowane od tej formy nabycia.