Inflacja a oszczędności

Główny Urząd Statystyczny publikując informacje za kwiecień podał, ze ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 r. wzrosły rdr o 14,7 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem (mdm) ceny wzrosły o 0,7 proc. Nadal otwartym pozostaje pytanie o to jak oszczędzać w dobie inflacji.

Jednym z rozwiązań mogą okazać się oszczędności na mediach w firmie. Z pewnością to rozwiązanie jest prostsze dla firm, którym udało się bezproblemowo przeprowadzić projekt zmniejszenia powierzchni biurowych na rzecz pracy z domu. Mniejsza ilość pracowników w firmie wpływa na obniżenie rachunków za gaz, prąd czy wodę.

Trudniej jest osiągnąć sukces w tym zakresie przedsiębiorstwom produkcyjnym, które wymagają obecności pracownika na miejscu. Rady związane z oszczędzaniem niekiedy zakrawają o banał, wiadomo, że światło nie jest potrzebne w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Jednak działanie niektórych maszyn może być bardziej energooszczędne gdy nie są w ogóle wygaszane. W takim przypadku należałoby wprowadzić pracę zmianową. Optymalizacja kosztów nie jest niczym nowym, jednak nie zawsze była konieczna. W obecnych czasach warto jednak zastanowić się nad modernizacją proekologiczną, która pozwoli zaoszczędzić wodę choćby w momencie remontu, w którym przedsiębiorca zainwestuje w toalety o małym przepływie lub krany, które mają zmniejszoną ilość przepływu wody na sekundę – najlepsze oznaczone są literą „Z” (15l/s). Oczywiście liderem wśród producentów takich rozwiązań pozostają Finowie.

Jakkolwiek by nie było oszczędności pozostają piętą Achillesową większości z nas. Nawet jeśli ograniczymy trawniki, czy kwiat w biurze (koszty podlewania), czy ograniczymy temperaturę otoczenia przez odpowiednie uregulowanie klimatyzacji, wciąż jako przedsiębiorcy jesteśmy odpowiedzialni za higieniczne warunki pracy.