E-umowy – korzyści dla pracodawcy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nieustannie pracuje nad nowelizacją ustawy o systemie teleinformatycznym służącym do obsługi niektórych umów. Założeniem prac jest możliwość podpisu nie tylko podpisem kwalifikowanym, ale także podpisem osobistym czy zaufanym. Usprawnić ma to przede wszystkim formalności związane z zatrudnieniem tak, by tle nie naliczały się koszty wynikające z pozyskiwania certyfikatów kwalifikowanych.

U podstaw tego pomysłu leżała chęć uproszczenia życia osobom fizycznym, rolnikom i mikroprzedsiębiorcom, którzy zatrudniają nie więcej niż 9 osób. W toku prac, przewidziano jednak wprowadzenie tego rozwiązania dla wszystkich podmiotów bez względu na status czy wielkość.

Zadaniem systemu jest obsługa umów cywilnoprawnych (umów o pracę, umów zlecenia, a także umów o zakazie konkurencji, umów szkoleniowych czy umów o współodpowiedzialności materialnej) od momentu zatrudnienia aż do ustania stosunku pracy. Funkcjonalności przewidziane w nim to m.in. obliczanie urlopu wypoczynkowego, generowanie świadectw pracy, prowadzenie i przechowywanie akt osobowych, a także obsługę należności. Przewidywane są także prace nad wprowadzeniem możliwości elektronicznego potwierdzenia obecności pracownika oraz zgłaszania pracy zdalnej.

Ponadto, system zostanie zintegrowany pomiędzy platformami ZUS, KRS i CEiDG. Warto dodać, że wszystko o czym dziś piszemy ma charakter propozycji i może jeszcze ulec zmianom.