Menedżer na ryczałcie

W obliczu wzmożonej liczby kontroli wśród kadry menedżerskiej, która wybrała ryczałt jako najwłaściwszą formę opodatkowania, warto przygotować się na potencjalną wizytę urzędu.

Ryczałt ewidencjonowany to nic innego jak metoda opodatkowania, która polega na opodatkowaniu przychodu, a nie dochodu. W tym rozwiązaniu wyklucza się pomniejszenie podatku należnego o wartość kosztów uzyskania przychodu. Uważa się taką formę opodatkowania za formę uproszczoną, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie indywidualnej, spółki cywilnej lub spółki jawnej.

Jest to też jedyna forma opodatkowania dla przychodów pochodzących z najmu, podnajmu, czy dzierżawy, które nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ryczałt przewidziany jest także dla podatników korzystających z warunków karty podatkowej.

Według sugestii medialnych w przypadku kontroli warto zwrócić uwagę na prawidłowe dokumentowanie świadczonych usług jeśli osoba prowadząca działalność opodatkowaną ryczałtem świadczy jednocześnie usługi na rzecz swojej spółki dodatkowe usługi. Ryczałt bowiem możliwy jest tylko poniżej przychodów z prowadzonej działalności, które nie przekraczają 2 mln EUR.

Coraz częściej kwestionowana jest także niższa stawka ryczałtu, czyli 8,5% na rzecz 15%.