Elektronizacja badań medycyny pracy

17 kwietnia weszła w życie elektronizacja badań medycyny pracy, która jest elementem Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Elektronizacja badań medycyny pracy to kolejny proces cyfryzacji dokumentacji medycznej (EDM). Oznacza to przeniesienie różnorakich etapów procesu (kierowanie na badania, obieg dokumentów, rejestrację i archiwizację orzeczeń) na platformy cyfrowe. Celem cyfryzacji od początku było ograniczenie papierowy obieg dokumentów. To czy cel przyspieszenia obsługi i poprawy dostępności terminów do specjalistów udało się zrealizować pozostaje jeszcze do obserwacji. W praktyce jest to jeden z ważniejszych elementów unowocześniania HR i BHP: łączy wymagania prawne, ochronę danych wrażliwych oraz realne potrzeby organizacji, które chcą sprawniej zarządzać dopuszczeniem pracowników do pracy.

To co dzieje się jednak już teraz i co możemy doświadczyć, to badania medycyny pracy, które wystawiane i dokumentowane są w formie elektronicznej. Badania są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta, a pracodawca otrzyma je bezpośrednio od lekarza w formie elektronicznej. Kluczowym elementem tego procesu jest również eliminacja fałszywych zaświadczeń.